Още през февруари с директора на Общоградското средношколско общежитие Веселка Лилова разработихме този проект с единствената идея тези над 200 момичета и момчета от общежитието да имат едни смислени, интересни и провокативни дейности извън задължителната учебна програма. Това сподели на пресконференция в пресклуба на БТА в Плевен ръководителят на проекта „Заложи на сигурно – укрепване на личностния капацитет у младите хора, като превенция на хазартна зависимост и ресурс за пълноценен начин на живот“ Катя Божикова. Проектът се реализира от Читалище „ЛИК“ – Плевен в партньорство с Общоградското средношколско общежитие и с подкрепата на Министерството на младежта и спорта.



Катя Божикова отбеляза, че днешното разбиране за превенция не е просто информация, която изобилства край нас и често човек се губи в нея, още повече, че днешните млади хора са отлично информирани. „Само информирани, обаче, не означава въоръжени. Днешната превенция залага на разбирането, че когато един човек е имал шанса и някой му е помогнал да изрази своята индивидуална увереност, че е знаещ и можещ, няма да попадне в някой от капаните, които са навсякъде около нас“, отбеляза Божикова.



Благодарна съм затова, че всички, които са част от Общоградското средношколско общежитие, се включиха с ентусиазъм в този проект, каза директорът на общежитието Веселка Лилова, която подчерта, че за ръководството на ОСО е изключително важно какво правят децата там в свободното си време. Тя не скри удовлетворението си от факта, че с децата ще работи отличен екип от специалисти, като посочи, че положителните отзиви още след първото обучение по проекта вече са факт.



Затова защо са решили да вземат участие в този проект разказаха и част от младите участници в него. Много съм щастлива да участвам в този проект, защото той не е като проектите, които са само на лист хартия и няма с какво да те впечатлят, сподели 15-годишната Пламена, като не скри, че никак не е лесно да привлечеш вниманието на днешните тийнейджъри. „Още когато ми се обадиха да ми предложат да се включа, тези хора успяха да привлекат моето внимание. Този проект представя нещата от живота по начина, по който те се случват в действителност и показва на нашите връстници как трябва да подходят в определена ситуация“, каза тя. Според младия доброволец, много проекти показват само розовата част от нещата, докато в същото време тийнейджърите не са подготвени за истинския живот и трудностите, които той предлага.



Своята благодарност към екипа на проекта изрази и друг млад доброволец който участва в дейностите по него – Цветомира, също на 15 години. „Тук можем да видим как реално стоят нещата. Заниманията, които са включени в проектните дейности, са много интересни и смятам, че ще ни бъдат много полезни“, каза още тя. Много хора пропиляват живота си или изпускат много шансове именно заради различни зависимости, които нямат никакъв смисъл, но влияят върху важни решения, сподели 17-годишната Аглика. Според нея, участието в проекта е една много добра възможност за младите хора, която ще им помогне да общуват с хората около тях по правилния начин и да вземат правилни решения.

Познавам добре професионализма на хората от екипа на този проект и съм убеден, че реализацията му ще бъде отлична, коментира Атанас Кършев – главен експерт на Министерството на младежта и спорта за област Плевен и област Ловеч. Можем да бъдем оптимисти, защото и в двете области има изключително стойностни младежи, на които спокойно ще можем да разчитаме в бъдеще, категоричен бе той.