С новия биографичен филм за Ейми Уайнхаус „Back to Black “ връзката на покойната певица с алкохола и наркотиците отново е под лупа. През юли 2011 г. Уайнхаус беше намерена мъртва в апартамента си в северен Лондон вследствие „злополука“ на 27-годишна възраст. Концентрацията на алкохол в кръвта й беше 0,416%, повече от пет пъти над законовата граница на интоксикация в САЩ – което доведе причината за смъртта й по-късно да бъде коригирана, за да включи „алкохолна токсичност“ след второ разследване от съдебния лекар. Близо 13 години по-късно консумацията на алкохол и прекомерното пиене остават голяма криза за общественото здраве.

Приблизително 1 от 5 възрастни в САЩ съобщава за препиване поне веднъж седмично. Сред жените дните на „тежко пиене“ са се увеличили с 41% по време на пандемията от COVID-19 в сравнение с нивата преди пандемията, а жените на 30-40 години бързо увеличават процента си на препиване, без доказателства за забавяне на тези тенденции. Въпреки усилията за разбиране на цялостната биология на нарушенията, свързани с употребата на вещества, разбирането на учените и лекарите за връзката между здравето на жените и прекомерното пиене изостава.

Въпреки че проблемната консумация на алкохол вероятно е възникнала откакто алкохолът съществува, едва през 2011 г. Американското дружество по медицина на зависимостите признава пристрастяването към вещества като мозъчно разстройство – същата година, когато Уайнхаус почина. Диагнозата на разстройство, свързано с употребата на алкохол, сега се използва вместо остарели термини като етикетиране на индивид като алкохолик или страдащ от алкохолизъм. Изследователи и клиницисти са направили големи крачки в разбирането как и защо лекарствата – включително алкохолът, променят мозъка. Често хората употребяват наркотик като алкохола поради възнаграждаващите и положителни чувства, които създава, като например да се наслаждават на напитки с приятели или да празнуват важен момент с любим човек. Но това, което започва като контролируема консумация на алкохол, може бързо да се превърне в цикли на прекомерна консумация на алкохол.

Въпреки че всички форми на консумация на алкохол са свързани с рискове за здравето, прекомерното пиене изглежда особено опасно поради начина, по който повтарящите се цикли между високо състояние и състояние на отнемане влияят на мозъка. Например, за някои хора употребата на алкохол може да доведе до тревожност и чувството на безпокойство, което може да придружава махмурлука. Повтарящите се епизоди на пиене и пиянство, съчетани с абстиненция, могат да се развият спираловидно, което да доведе до рецидив и повторна употреба на алкохол.

Източник: Medical Xpress