Изследователски екип демонстрира, че намаляването на консумацията на алкохол при хора, които редовно консумират алкохол, може значително да намали риска от неблагоприятни сърдечно-съдови и мозъчно-съдови проблеми. Констатациите са публикувани в JAMA Network Open. Хроничното пиене е широко признато като основен рисков фактор за сърдечно-съдови и мозъчно-съдови заболявания, включително остър миокарден инфаркт и инсулт. Предишни проучвания предполагат, че умерената консумация на алкохол може да има превантивни ефекти срещу тези заболявания, често представени чрез U-образни или J-образни криви доза-отговор. Въпреки това, тези взаимовръзки са непоследователни при различните подтипове на сърдечно-съдови заболявания и те не са доказали директно ползите от намаляването на консумацията на алкохол.

Проучването установява, че групата с намалено пиене има 23% по-нисък риск от сърдечно-съдови и мозъчно-съдови проблеми в сравнение с групата с продължително тежко пиене. По-специално, честотата на ангина и исхемичен инсулт е значително по-ниска, което потвърждава ефективността на намаляването на консумацията на алкохол при превенцията на заболяванията. Тези ползи се наблюдават последователно в различни подгрупи, независимо от съпътстващите заболявания като хипертония, диабет и хиперлипидемия, както и разликите във физическата активност и социално-икономическия статус.

„Това изследване предоставя нова перспектива върху патофизиологичната връзка между консумацията на алкохол и развитието на сърдечно-съдови и мозъчно-съдови заболявания, като се фокусира върху промените в поведението на начина на живот, а не върху консумацията на алкохол в един момент“, отбелязват авторите на изследването. Те подчертават значението на умерения прием на алкохол, за да се предотвратят тези заболявания при хроничните пиячи.

Източник: Medical Xpress