В световен мащаб консумацията на алкохол е основна причина за предотвратима смърт и увреждане и увеличава чернодробните заболявания, психичните разстройства и злополуките. Изследователи от Schmidt College of Medicine към Атлантическия университет във Флорида са проучили тенденциите в смъртните случаи, свързани с алкохола, в САЩ от 1999 г. до 2020 г. като цяло, както и по възраст, пол, раса и регион, използвайки широкообхватни онлайн данни от обществено достъпните центрове за контрол и превенция на заболяванията на САЩ за епидемиологични изследвания. Резултатите от клиничното изследване, публикувано в The American Journal of Medicine, разкриват, че свързаните с алкохола смъртни случаи в САЩ са се увеличили драстично през последните две десетилетия, като смъртността почти се е удвоила от 10,7 на 100 000 през 1999 г. до 21,6 на 100 000 през 1999 г. 2020 г. Общият брой на смъртните случаи, свързани с алкохола, е скочил от 19 356 на 48 870, драматично двукратно увеличение. Всяка възрастова група е претърпяла увеличения, като най-тревожният скок – почти четирикратно – е при тези на възраст от 25 до 34 години. При възрастовата група на 85 и повече години има незначително увеличение. Лицата на възраст 55–64 години са имали както най-рязкото покачване на смъртността, така и най-високите абсолютни нива както през 1999 г., така и през 2020 г.

И мъжете, и жените са имали значително увеличение на смъртните случаи, свързани с алкохола, но мъжете са имали най-висок процент и през двете години и са отбелязали най-рязко увеличение като цяло. Жените обаче са отбелязали най-голям пропорционален ръст, като смъртните случаи са се увеличили от 4,8 на 100 000 през 1999 г. на 12 през 2020 г.

„Нашето проучване установи значителни различия между половете в свързаната с алкохола смъртност. Докато мъжете са имали по-висока обща смъртност, жените са имали по-голямо относително увеличение, което може да отразява променящите се социални норми и засиленото насочване на алкохолната индустрия към жените чрез маркетингови кампании. Тъй като консумацията на алкохол сред жените нараства, нарастват и свързаните с това рискове. Жените изглеждат по-уязвими към вредните ефекти на алкохола, вероятно поради разлики в състава на тялото и метаболизма, което води до по-високи концентрации на алкохол в кръвта. Освен това проблемите с психичното здраве като депресията и тревожността, които вече са по-чести при жените, могат да се влошат от употребата на алкохол“, коментират изследователите.

Източник: Medical Xpress