
Някои поведенчески ефекти от недостатъчния сън могат да обяснят защо хората, които страдат от безсъние, са изложени на риск от проблеми с алкохола. Проучване на студенти, публикувано в списание „Алкохол: Клинични и експериментални изследвания“, установява, че проблемите със съня могат да увеличат негативното настроение и да влошат контрола на импулсите – фактори, които от своя страна водят до повече проблеми с алкохола. Констатациите могат да информират за лечението на студенти, група, която е особено изложена на риск от проблеми с пиенето и съня.
Доказано е, че лошият сън е силен предсказващ фактор за проблеми, свързани с алкохола, при млади хора. Настоящото проучване има за цел да изследва емоционалните и когнитивните механизми, които може да са в основата на тази връзка. Изследователите са оценили пет хиляди студенти от десет американски университета за безсъние и проблеми със съня, употреба на алкохол и свързани с тях проблеми, социална тревожност, депресия, тревожност, стрес и „усилен контрол“, т.е. способността им да регулират емоциите, мислите и поведението си. 46% от студентите в проучването съобщават за някои симптоми на безсъние, като един на всеки седем съобщава за симптоми, показателни за умерено или тежко клинично безсъние. Тези, които съобщават за симптоми на безсъние, са по-склонни да имат проблеми с алкохола. Когато се контролират негативното настроение и усилията за контрол обаче, проблемите със съня не са значително корелирани с проблемите с алкохола.
Лошият сън е бил свързан с повече негативни емоции, а по-високите оценки на негативните емоции са били свързани с повече проблеми с алкохола. Симптомите на безсъние също са били свързани с по-нисък контрол, докато студентите, които са били в състояние да регулират емоциите и импулсите си, са били по-малко склонни да имат симптоми на безсъние и проблеми с алкохола.
Източник: Medical Xpress