От 2026 г. алкохолните напитки, продавани в Ирландия, ще трябва по закон да имат етикет с червени главни букви и две предупреждения: „Съществува пряка връзка между алкохола и смъртоносните ракови заболявания“ и „Пиенето на алкохол причинява заболяване на черния дроб“. Изискването, подписано със закон миналата година, е подкрепено от десетилетия научни изследвания и отива много по-далеч, отколкото която и да е държава досега е съобщавала за рисковете за здравето, свързани с консумацията на алкохол. То предизвика яростна съпротива от страна на алкохолния бизнес по целия свят, но също така вдъхнови някои други държави да предприемат подобни мерки.
„Това е важна стъпка“, казва д-р Тимъти Наими, директор на Канадския институт за изследване на употребата на вещества към Университета на Виктория. „Хората, които пият, трябва да знаят основна информация за алкохола, точно както правят това за други хранителни продукти и напитки“, допълва той. В Тайланд правителството е на финалния етап от изготвянето на наредба, според която алкохолните продукти трябва да носят графични изображения, придружени от текстови предупреждения, като например „Алкохолните напитки могат да причинят рак“, съобщава The Bangkok Post.
В канадския парламент е внесен законопроект, който изисква етикетите на всички алкохолни напитки да съобщават за „пряката причинно-следствена връзка между консумацията на алкохол и развитието на смъртоносни ракови заболявания“. Миналата седмица законодателният орган на щата Аляска проведе изслушване в комисия по законопроект, който ще изисква от фирмите, продаващи алкохол, да поставят етикети с предупреждение за ракови заболявания. Норвегия, която силно регулира продажбата на алкохол, разработва предложения за въвеждане на предупредителни етикети за рак. Държавният секретар на страната Оле Хенрик Крат Бьоркхолт, който следи с голям интерес усилията на Ирландия, заяви в едно интервю: „Мисля, че е вероятно да въведем нещо подобно“.
Ирландия и преди е била новатор в създаването на агресивни политики в областта на общественото здраве. През 2004 г. тя стана първата държава, която забрани пушенето на закрити работни места, включително барове и ресторанти – политика, която оттогава е приета в над 70 държави. Изискването за предупредителен етикет върху алкохола може да бъде началото на подобна промяна в начина на опаковане на напитките и средство за повишаване на осведомеността относно опасностите от употребата на алкохол, независимо от неговото количество.
Източник: The New York Times