
Проучване, публикувано в списание Nicotine & Tobacco Research, установява, че забраната на тютюнопушенето в обществени жилища от 2018 г. в САЩ е довела до намаляване на хоспитализациите за сърдечно-съдови проблеми. Употребата на тютюн и излагането на вторичен дим е водеща причина за предотвратима смърт в Съединените щати. Около 480 000 американци умират всяка година поради това. Около 58 милиона непушачи в САЩ са изложени тютюнев дим, предимно у дома. В началото на 2000 г. държавните и местните власти започнаха да забраняват пушенето на обществени места. Проучванията показват, че законодателството без тютюнев дим за работни места, барове/ресторанти и други пространства е свързано с намаляване на систоличното кръвно налягане и приемане в болница за сърдечно-съдови проблеми. През юли 2018 г. Министерството на жилищното строителство и градското развитие на САЩ издаде документ, забраняващ пушенето във всички техни сгради. Повече от 2 милиона души в Съединените щати живеят в обществени жилища. С повече от 400 000 жители, New York City Housing Authority е най-голямата обществена жилищна организация в страната.
Проучването изследва въздействието на политиката без тютюнев дим върху резултатите от хоспитализацията при сърдечни пристъпи и инсулти сред възрастни над 50 години, като сравнява тенденциите в хоспитализацията сред обитателите на обществени жилища в Ню Йорк със съпоставено сравнение на населението в Ню Йорк. Проучването включва само възрастни над 50 години, тъй като рискът от сърдечни заболявания се увеличава значително, когато възрастните навлизат в 50-те си години. Изследването установява скромно намаляване на честотата на инфарктите (от 1,7% от жителите на 1,1%). Той също така установи малък диференциален спад на инсултите (от 1,9% на 1,3%). Степента на хоспитализация както за инфаркти, така и за инсулти при по-възрастните обитатели на обществени жилища има тенденция към спад от преди до 54 месеца след забраната за пушене.
„Жилището остава централно място за интервенции, насочени към намаляване на неблагоприятните здравни събития, които могат да бъдат свързани с излагането на пасивно пушене“, казва водещият автор на статията Ел Анастасиу Песанте. „Тези резултати са обещаващи и занапред нямаме търпение да разберем дългосрочните въздействия на политиките без тютюнев дим върху сърдечно-съдовите и други хронични заболявания, особено сред възрастните хора, които живеят в обществени жилища“, допълва той.
Източник: Medical Xpress