Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ, мъжете пият повече и са почти четири пъти по-склонни да развият разстройство, свързано с употребата на алкохол, отколкото жените. И все пак, когато става въпрос за диагностициране на бебета, родени с вродени дефекти, свързани с консумация на алкохол, като фетален алкохолен синдром, исторически се вземат под внимание само навиците на майката за пиене. Изследванията ясно показват, че сперматозоидите носят огромно количество епигенетична информация — което означава наследствени промени в начина, по който се експресират гените, които не са резултат от промени в ДНК последователността — което силно влияе върху развитието на плода и здравето на детето. И все пак повечето лекари и други доставчици на здравни услуги не вземат предвид влиянието на здравето на бащата и избора на начин на живот върху развитието на детето.
Докато по-голямата част от вниманието се отделя на пиенето на майката по време на бременност, учени са се фокусирали върху пиенето на мъже през седмиците и месеците преди зачеването. Проучванията са първите, които демонстрират, че пиенето при бъдещите бащи е правдоподобен, но напълно неизследван фактор за развитието на свързани с алкохола краниофациални аномалии и дефицити в растежа.
Феталният алкохолен синдром е свързан с три основни вродени дефекта: аномалии на лицето, включително малки очи и малформации в средата на лицето; намален растеж на главата и мозъка; и ограничаване на растежа на плода, състояние, което възниква, когато бебетата се раждат по-малки от нормалното. Въз основа на предишно проучване при хора, е използван софтуер за лицево разпознаване, за да бъдат проучени ефектите от консумацията на алкохол върху лицата на мишки, родени от майки, бащи или двама родители, които са консумирали алкохол преди зачеването. Проучването разкрива, че хроничното излагане на алкохол при мъжете влияе върху формирането на мозъка, черепа и лицето на потомството. Наблюдавани са също микроцефалия, недоразвитие на главата и мозъка, както и по-ниско тегло при раждане. Ето защо проучванията показват, че хроничното излагане на алкохол при мъжете – дефинирано като консумация на повече от пет питиета на ден в рамките на четири часа – може да предизвика и трите основни вродени дефекти при фетален алкохолен синдром.
Използвайки същия модел на мишка, изследователите установяват, че тези краниофациални промени продължават в по-късен етап от живота. По-конкретно, са идентифицирани аномалии в челюстта и размера и разстоянието на зъбите на възрастните. Неправилното подреждане на горните и долните зъби е друг признат симптом на фетален алкохолен синдром при хората. Освен тези изследвания, други проучвания са идентифицирали поведенчески промени в потомството на мъжки мишки, които редовно консумират алкохол. В допълнение, клиничните проучвания показват, че пиенето при бащата увеличава риска от сърдечни дефекти при хората.
Източник: Medical Xpress