Изменението на климата засяга всеки аспект от нашето здраве и благополучие. Но неговите потенциални вреди надхвърлят способността на тялото да се справя с екстремна топлина, колкото и важно да е това. Екстремните климатични явления, като наводнения, суши, бури и горски пожари, стават все по-чести и тежки. Те засягат психичното ни здраве по множество начини. Справянето с изменението на климата може да бъде непосилно. Понякога това, което мнозина правят в такава ситуация, е да потърсят утеха в алкохола, тютюна или други психоактивни вещества. Това е опасно и може да има сериозни последствия.
Ето пет причини, заради които изменението на климата може да увеличи риска от употреба на вредни вещества.

1. Уврежда се психичното здраве
Може би най-очевидният начин изменението на климата да бъде свързано с употребата на вредни вещества е чрез увреждане на психичното здраве. Хората с психични разстройства са изложени на висок риск да имат и разстройство, свързано с употребата на вещества. Това често предхожда техните психични проблеми. Свързаното с изменението на климата увеличаване на броя и естеството на екстремните събития от своя страна ескалира рисковете за психичното здраве. При екстремни горещини повече хора отиват в спешното отделение за психиатрични проблеми, включително за употреба на алкохол и вещества като цяло. Това важи дори за един много горещ ден. Посттравматичното стресово разстройство, депресията, тревожността и други психични проблеми са често срещани по време на екстремни метеорологични явления и могат да продължат месеци, дори години след това, особено ако хората са изложени на множество събития. Това може да увеличи вероятността от използване на вещества като начин за справяне.

2. Безпокойството нараства
С нарастващата обществена осведоменост за това как изменението на климата застрашава благосъстоянието, хората все повече се тревожат какво ще се случи, ако това излезе от контрол. Притеснението не е същото като отговарянето на критериите за психично разстройство. Но проучванията показват, че изменението на климата генерира сложни емоционални реакции, особено при децата. Освен чувството на безпокойство има тревожност, страх, вина, гняв, мъка и безпомощност. Някои емоционални състояния, като тъга, са свързани с дългосрочната употреба на тютюн и също правят по-вероятен рецидив на употребата на вещества.

3. Физическите наранявания вследствие на метеорологични явления
Физическите наранявания, причинени от екстремни метеорологични явления – като вдишване на дим, изгаряния и свързани с наводнения порязвания и инфекции – увеличават риска от употреба на вредни вещества. Това е отчасти защото те увеличават риска от психологически стрес. Ако нараняванията причинят дълготрайно заболяване или увреждане, последващите чувства на безнадеждност и депресия могат да накарат някои хора да се „самолекуват“ с алкохол или наркотици. Самата употреба на вещества може също така да генерира дългосрочни физиологични увреждания или други хронични здравословни проблеми. Те са свързани с по-високи нива на употреба на вредни вещества.

4. Ежедневието се променя
Едно единствено катастрофално събитие, като буря или наводнение, може да унищожи животи за една нощ и да промени начина, по който живеем. Същото може да се случи и с по-фините промени в климата и ежедневното време. И двете могат да нарушат поведението и рутината по начини, които рискуват нова или влошена употреба на вещества, например използване на стимуланти за справяне с умората. Вземете например по-високите температури, които нарушават съня, пречат на академичните постижения, намаляват физическата активност и насърчават враждебния език и насилственото поведение.

5. Дестабилизира общностите
И накрая, изменението на климата дестабилизира социално-икономическите, природните, изградените и геополитическите системи, от които зависи човешкото благосъстояние – всъщност оцеляването. Повредената инфраструктура, селскостопанските загуби, затварянето на училища, бездомността и разселването са значителни източници на психосоциален дистрес, който предизвиква остри (краткосрочни) и хронични (дългосрочни) реакции на стрес.

Източник: Medical Xpress