Рандомизирано контролирано проучване, проведено от изследователи от Централния институт по психично здраве в Манхайм, изследва ефектите на стреса върху невралната реактивност към алкохолните сигнали и поведението на зависимост. Проучването включва 98 лица с алкохолни проблеми. Функционалното магнитно резонансно изображение (fMRI) е използвано за измерване на мозъчната активност, след като участниците са били изложени на психосоциален стрес, физически стрес или контролни условия. Освен това са оценени жаждата за алкохол и нивата на хормона кортизол. По време на дванадесетмесечна фаза на проследяване изследователите също са събрали данни за консумацията на алкохол.
Резултатите показват, че психосоциалният стрес предизвиква повишено активиране на лявата инсула, мозъчна област, свързана с обработката на стимули за възнаграждение и емоционални сигнали. Това предизвикано от стреса активиране се наблюдава специално в мозъците на участниците, когато гледат изображения с алкохол, а не с неутрални изображения. Освен това, активирането на инсула корелира с повишено желание за алкохол и повишена консумация на алкохол сред участниците. Интересното е, че тази сенсибилизация на активирането на инсула се наблюдава само в групата, изложена на психосоциален стрес.
„Тези резултати подчертават значителното въздействие, което психосоциалният стрес има върху невронните реакции към алкохолните сигнали и последващото поведение на пристрастяване“, казва доцент д-р Патрик Бах, ръководител на изследователските групи за невроподсилване и поведенчески зависимости. Предишни невронаучни изследвания вече свързват инсулата с желанието за пушене. Сега е доказано, че играе централна роля и при желанието за алкохол, особено при състояния на психосоциален стрес.
Новото проучване допринася за по-доброто разбиране на невробиологичната основа на алкохолната зависимост. „Нашите открития може да са от интерес за разработването на нови лечения, особено за намиране на прецизен медицински подход за пиене, предизвикано от стрес“, казва д-р Бах. Разбирането на ролята на инсулата би могло по този начин да улесни разработването на по-целенасочени терапии, които влияят върху основните невронни механизми на индуцираното от стрес пиене.
Източник: Medical Xpress