Редовната употреба на електронни цигари е свързана с признаци на преждевременна съдова дисфункция, което поражда опасения за потенциални дългосрочни последици за здравето, според проучване на изследователи от университета Virginia Commonwealth. Неотдавнашно проучване, публикувано от Лабораторията за съдова и интегративна физиология в списанието Angiogenesis, установява, че сред здравите хора на възраст от 21 до 31 години често употребяващите електронни цигари са показали преждевременна съдова дисфункция в сравнение с неупотребяващите.
„Наблюдавахме, че младите и редовни потребители на електронни цигари показват намалена функция на кръвоносните съдове, което е знак, свързан с по-лошо сърдечно-съдово здраве“, казва д-р Тияна Симович. В проучването изследователите са извършили оценка на малки и по-големи кръвоносни съдове, за да оценят тяхната функционалност при 21 редовни употребяващи електронни цигари и 21 неупотребяващи, които демографски съответстват на първата група. Авторите установяват, че хората, които са използвали електронни цигари повече от три години, показват по-сериозни увреждания, засягащи различни видове кръвоносни съдове. Промените във функцията и структурата на кръвоносните съдове се считат за ранни маркери на риск от сърдечно-съдови заболявания.
Пушенето е значителна причина за риск от сърдечно-съдови заболявания, като Центровете за контрол и превенция на заболяванията го свързват с 1 от 4 смъртни случая, свързани със сърдечни и съдови увреждания. „Научната общност призна вредните сърдечно-съдови ефекти на традиционните цигари десетилетия след широкото им приемане“, посочва д-р Симович. „С бързо нарастващата популярност на електронните цигари сред младите хора не трябва да чакаме 50 години, за да идентифицираме потенциалното им въздействие върху здравето на сърцето и кръвоносните съдове“, коментира още тя. Изследване, публикувано от Националния център за здравна статистика през юли, показва, че 11% от възрастните на възраст между 18 и 24 години използват електронни цигари. Общо увеличение на употребата на електронни цигари също е отбелязано в Седмичния доклад за заболеваемостта и смъртността на CDC, като продажбите на електронни цигари са се увеличили с повече от 46% между януари 2020 г. и декември 2022 г.
Източник: Medical Xpress