Ограничаването на избора на ароматизирани електронни цигари, известни още като вейпове, може да има неблагоприятен ефект върху много възрастни, които ги използват, за да намалят или да спрат да пушат, според ново проучване, ръководено от Университета в Бристол, публикувано в списание Harm Reduction. През март/април 2023 г. делът на децата, които експериментират с вейпинг, е нараснал с 50% на годишна база, от едно на 13 на едно на девет. Притесненията относно пристрастяването на децата към вейпове накараха правителството на Обединеното кралство да обмисли забрана на аромати, за да ги направи по-малко привлекателни за младите хора. Някои страни вече ограничиха продажбата на ароматизирани е-течности, позволявайки само аромати на тютюн и ментол. Въпреки че тези ограничения имат за цел да намалят привлекателността на електронните цигари, те могат да засегнат възрастни, които използват вейпове, за да спрат да пушат.

В това проучване изследователите имат за цел да разберат как възрастните в Обединеното кралство, които пушат или са пушили и сега използват електронни цигари, се отнасят към неароматизираните електронни течности и как потенциалните ограничения на вкуса могат да им повлияят. Екипът е набрал 24 възрастни на възраст от 19 до 62 години. От тях 12 възрастни са пушили ежедневно и 12 възрастни са употребявали всеки ден, но са спрели да пушат в рамките на една година преди проучването. Групата включва двама възрастни, които са пушили 20 или повече цигари на ден и двама възрастни, които са употребявали ежедневно, но са пушили 20 или повече цигари на ден.

Участниците са помолени да използват неароматизиран вейп в продължение на четири часа вместо обичайната си ароматизирана електронна течност. След това те са помолени да попълнят анкета и да участват в онлайн интервю, изразявайки своите мисли за това дали биха се изкушили да ги използват отново. Резултатите показват, че участниците имат смесени мнения относно неароматизираните електронни течности. Докато някои се чувстват незасегнати от липсата на аромати, други смятат, че това може да ги накара да се върнат към пушенето. Много от участниците описват неароматизираните е-течности като неприятни. Като цяло, въпреки че много участници смятат, че ароматите играят решаваща роля в поведението им при пушене, особено в опитите им да откажат цигарите, други фактори като никотинова зависимост, социални влияния – като се има предвид модерният имидж на цигарите – и възприятията за здравето са отбелязани като важни двигатели. Участниците в това проучване като цяло смятат, че забраната на вкуса ще повлияе повече върху усилията за отказване от тютюнопушенето, отколкото да попречи за това на младите хора.

Източник: Medical Xpress