Възрастни и тийнейджъри, загрижени за времето, прекарано пред екрана, сменят смартфоните си със стари модели джиесеми. В настройките на много смартфони има опция да проверите колко средно се взирате в телефона си на ден. Това може да доведе до неудобно осъзнаване, че нещото, което е трябвало да бъде полезна част от технологията, се е превърнало в мания. „Социалните медии са изградени около FOMO (страх от пропускане), така че имах чувството, че не мога да се отърва от тях“, казва 16-годишният Люк Мартин от Канада пред BBC. Според проучване на Харвардския университет използването на социални мрежи активира същата част от мозъка, както и при приемане на пристрастяващо вещество. Това поражда опасения относно телефонните навици сред младежите. В Обединеното кралство проучване изчислява, че около една четвърт от децата на възраст от пет до седем години вече имат собствен смартфон. В някои проучвания са показани връзки между използването на социални медии и отрицателния ефект върху психичното здраве – особено при децата.

Някои активисти искат да бъдат въведени възрастови ограничения за използване на смартфони. Други, като Люк, избират да сменят своите смартфони с много по-прости устройства. Новият му телефон има само текстови съобщения, обаждания, карти и няколко други ограничени инструмента. „Използването на смартфон от моите приятели е около четири до пет часа. Според мен толкова беше и моето, преди да сменя телефона си. Сега времето, което прекарвам пред телефона, е около 20 минути на ден, което е наистина добре, защото го използвам само за това, за което ми трябва“, споделя той. Родителите също се обръщат към старите джиесеми, не само за децата си, но и за да си помогнат на себе си. Лизи Броутън, която има петгодишен син, наскоро си е купила сгъваем телефон Nokia в стила на старата школа. „Това ми помогна да калибрирам собствените си навици, имам много повече време със сина си“, обяснява тя. Броудън казва, че когато дойде време той да се сдобие със собствен телефон, тя ще избере подобен модел.

Продажбите на такива джиесеми се увеличават в Северна Америка. В Лос Анджелис собствениците на магазини Дейзи Кригбаум и Уил Стълтс обслужват клиенти, които търсят нискотехнологични устройства. „Имаме много родители, които искат да дадат на децата си този първи телефон, за да не се пристрастяват към интернет“, казват те.

Източник: BBC