Ново изследване оспорва идеята, че добрият външен вид е ключът към щастието. Оказва се, че привлекателният външен вид води до по-рисково поведение сред младите хора. Колкото по-привлекателен е един тийнейджър, толкова по-голяма е вероятността той да купонясва и да пие повече алкохол от другите. Според професор Колин Питър Грийн от катедрата по икономика към Норвежкия университет за наука и технологии (NTNU), това означава, че рискът от развитие на проблеми с алкохола по-късно в живота се увеличава.

В проучването „Красота, пиене сред непълнолетните и рисково поведение на подрастващите“ Грийн и колегите му от Германия и Обединеното кралство се фокусират върху консумацията на алкохол от непълнолетни. Целта е да се проучи как красотата може да доведе до рисково поведение. Изследователите са разгледали шест вида рисково поведение: пиене, препиване, пушене, употреба на вещества, секс без предпазни средства и нежелана бременност. Голяма част от това е достатъчно рисковано само по себе си, но също така може да причини проблеми по-късно в живота. Например бременността в тийнейджърска възраст може да повлияе негативно както на образованието, така и на доходите, а пиенето в ранна възраст може да доведе до алкохолизъм.

Има пряка връзка между външния вид и поведението, в което тийнейджърите избират да участват. Това се отнася и за двата пола, но по-специално, най-привлекателните момичета са по-склонни да пият отколкото техните по-малко привлекателни приятели. „Основното ни откритие е, че младите хора, които се смятат за красиви, обикновено пият повече и по-често се напиват, което включва няколко последователни дни пиене. Изследването показва, че рисковете, които поемат, и как се справят по-късно в живота са свързани с тяхната вътрешна увереност и самоуважение“, казва Грийн.

Механизмите зад изборите, които правят младите хора, са сложни. Най-добре изглеждащите млади хора често са популярни и са склонни да посещават повече партита и места с достъп до алкохол. В същото време те обикновено имат по-високо самочувствие от своите връстници, които се смятат за по-малко привлекателни. Това може да ги предпази от прекомерно пиене и извършване на още по-глупави неща. Оказва се също, че най-привлекателните млади хора избират рисково поведение, което се възприема като „готино“, но избягват типове поведение , които се смятат за „не готини“.

Източник: Medical Xpress