Предизвикването на чувство на благодарност у пушачите, помага за намаляване на желанието им да пушат и увеличава вероятността им да се включат в програма за отказване от тютюнопушенето, сочат резултатите от проучване. Тези констатации биха могли да информират за по-нови подходи към кампании за общественото здраве, които имат за цел да намалят рисковите поведения като тютюнопушене, пиене и употреба на наркотици. „Общоприето е тези кампании да предизвикват негативни емоции. Нашето проучване предполага, че подобни кампании трябва да обмислят предизвикване на благодарност, която води до положителни ефекти“, казва водещият изследовател Ке Уанг.
Експерименталните проучвания доказват причинно-следствената връзка. Предизвикването на чувство на благодарност при възрастни, които пушат, значително намалява желанието им да пушат, докато предизвикването на състрадание или тъга няма тези благоприятни ефекти. Предизвикването на благодарност също увеличава броя на участниците, записали се в онлайн програма за спиране на тютюнопушенето, показвайки ефекти върху действителното поведение за отказване от тютюнопушенето. Тези открития създават възможности за преосмисляне на научните основи на кампаниите против тютюнопушенето. Изследователите са проучили най-голямата обществена кампания срещу тютюнопушенето, финансирана от правителството. За съжаление, тя рядко е предизвиквала благодарност. Вместо това най-често е предизвиквала емоции на съчувствие, тъга и състрадание – три емоции, които може да нямат предвидени ефекти върху поведението за отказване от тютюнопушенето. По-ранни изследвания установяват, че предизвикването на тъга всъщност увеличава желанието за пушене, както и интензивността, с която пушачите вдишват веднага след като емоцията е предизвикана.
За разлика от други положителни емоции (например щастие, състрадание и надежда), благодарността има уникалното качество да прави хората по-малко склонни към незабавно удовлетворение и по-фокусирани върху дългосрочни взаимоотношения и здраве. Изследователският екип твърди, че този уникален ефект е свързан с влиянието на емоцията върху поведението при тютюнопушене и желанието за отказване.
Източник: Medical Xpress