Отказването на цигарите може значително да намали риска от предсърдно мъждене, според проучване, публикувано в списание JACC: Clinical Electrophysiology. Констатациите показват, че ползите от отказването започват веднага, което предполага, че е възможно да се обърне рискът от отрицателни последици за здравето. „Констатациите предоставят убедителна нова причина да покажем на настоящите пушачи, че не е твърде късно да се откажат и че това, че сте пушили в миналото, не означава, че сте „предопределени“ да развиете предсърдно мъждене“, казва д-р Грегъри Маркъс, кардиолог в Калифорнийския университет в Сан Франциско.

Тютюнопушенето е силно свързано с повишен риск от предсърдно мъждене, нередовен и често ускорен сърдечен ритъм. Има потенциално сериозни последици за здравето и е свързано със значителен риск от инсулт, сърдечна недостатъчност и обща смъртност. Степента на предсърдно мъждене нараства, създавайки необходимост от идентифициране на промени в начина на живот, които могат да намалят риска. „Има сериозни доказателства, че тютюнопушенето увеличава риска от предсърдно мъждене, но ползите от отказването от тютюнопушенето са сигурни“, казва д-р Маркъс.

Екипът му е анализирал данни за повече от 146 700 настоящи и бивши пушачи. Навиците за пушене на участниците и здравните резултати са проследени в продължение на около 12 години. Установено е, че бившите пушачи имат около 13% по-нисък риск от предсърдно мъждене, отколкото тези, които все още пушат. Изненадващо, изследователите също установяват, че тези, които са се отказали от пушенето по време на проучването, са имали 18% по-нисък риск от предсърдно мъждене, отколкото хората, които пушат.

Източник: Medical Xpress