Тъй като нарастващите доказателства показват, че изменението на климата ще повлияе на почти всеки аспект от нашето здраве, изследовател от Училището по социални дейности на Университета в Бъфало е първият, който проучва как то може да повлияе на хора, които се възстановяват от зависимостта. Използвайки теорията за възстановителния капитал, доц. Елизабет Боуен очертава много начини, по които изменението на климата може да повлияе на възстановяването от пристрастяването, включително как маргинализацията поради раса, доход или възраст може да увеличи тези ефекти за определени групи. Докато други проучвания са изследвали ефекта от изменението на климата върху нивата на употреба на вещества, работата на Боуен е първата рецензирана статия, която разглежда неговите последици за възстановяването от пристрастяването.

„Въпреки че понякога се описва като едно апокалиптично събитие, изменението на климата е широко разпространено и вече засяга здравето и поминъка на много групи, включително хора, които се възстановяват“, казва Боуен. „Надявам се с този документ да стимулирам спешно необходимия разговор и действие сред изследователи, социални работници, доставчици на услуги и хора в процес на възстановяване“. В своята статия Боуен цитира повече от 75 проучвания за здравето, възстановяването и околната среда, за да идентифицира връзките между изменението на климата и четирите области на капитала за възстановяване: социален (хората в живота на човека), физически (тяхната работа, жилище и други ресурси), човешки (индивидуални характеристики като здраве, образование и нагласи) и културни (традиции и подкрепа на ниво общност).

Например, тъй като повишаващите се температури и морското равнище правят някои райони необитаеми, хората може да бъдат принудени да мигрират, което ги отделя от социалните им мрежи и нарушава достъпа им до здравеопазване и услуги в общността, като групи за подкрепа на възстановяването. Боуен описва как изменението на климата заплашва както физическото, така и психическото здраве – ефект, който може да бъде особено тежък за хора в процес на възстановяване, които имат хронични здравословни проблеми или проблеми с психичното здраве. Според Боуен, около 38% от хората в САЩ с разстройство, свързано с употребата на вещества, също имат проблеми с психичното здраве. Тя също така отбелязва, че изменението на климата увеличава вероятността от бездомност и цитира доклад на Изследователската служба на Конгреса на САЩ, според който изменението на климата ще намали икономическата производителност и ще намали приходите и заетостта в определени сектори.

„Възстановяването е значително по-трудно без безопасно и стабилно жилище, адекватен доход, здравна застраховка и надежден транспорт“, казва Боуен. „За съжаление, хората с история на проблеми с употребата на вещества вече изпитват по-голяма дискриминация и нестабилност при заетостта, отколкото общото население, така че хората в процес на възстановяване ще бъдат особено засегнати от свързаните с климата икономически предизвикателства“.

Източник: Medical Xpress