Ако претърпите травма по време на детството, има по-голям риск по-късно да използвате вещества като алкохол, тютюн и други наркотици. Но какво казват доказателствата за вейповете? Проучване изследва връзките между травмата в детството и навиците за употреба на вейпове при австралийски тийнейджъри. Тези, които са имали травматични преживявания преди 12-годишна възраст, са по-склонни да опитат вейп, редовно да го употребяват или възнамеряват да го направят в бъдеще. Въпреки забраните за внос и продажба на вейпове, съдържащи никотин, вратичките в етикетирането означават, че те продължават да бъдат лесно достъпни.

Въпреки че отказването от никотина е предизвикателство за повечето хора, изследването предполага, че младите хора, преживели травма в детството, могат да се сблъскат с допълнителни предизвикателства – и да изискват персонализирана подкрепа. За хората, които са преживели травма в ранна възраст, последствията могат да се простират далеч отвъд самото събитие. Травмата е форма на психологическо увреждане, причинено от преживявания, които представляват значителна заплаха за живота или за живота на другите. Те могат да включват емоционално, физическо и сексуално насилие или излагане на природни бедствия и сериозни инциденти.

Изследванията свързват травмата в детството с негативни последствия за физическо и психическо здраве. Това включва по-високи нива на употреба на вещества и пристрастяване. Причините за това са сложни и могат да включват набор от фактори, включително социални и екологични влияния. Например младите хора, които са преживели травма, е по-вероятно да са били изложени на употреба на вещества от хората около тях. Но травмата също влияе върху развитието на мозъка и това може да повлияе дали е по-вероятно да използваме вещества. Травматичните преживявания могат да доведат до по-голяма импулсивност и рисково поведение. Травмата може също да наруши начина, по който се справяме със стреса, като повиши реакцията ни към бъдещи стресови фактори.

Източник: Medical Xpress