Настъпи времето от годината за коледни партита с колегите и събирания със семейството и приятелите, на които може би ще изпиете много алкохол наведнъж. Случвало се е след това да усещате сърцето си да бие бързо или неритмично. Може да имате трептене в гърдите или врата. Може да се чувствате замаяни или да не ви достига въздух. Ако сте толкова притеснени, че потърсите медицинска помощ, може да чуете, че имате „предсърдна аритмия, предизвикана от алкохол“. На обикновен език това е неравномерен сърдечен ритъм, причинен от прекомерно пиене или препиване. Състоянието е често срещано по това време на годината. Затова се нарича още „празнично сърце“.

Всеки празничен сезон отделенията за спешна помощ приемат много хора с проблеми, свързани с алкохола и сърдечния им ритъм. Хората често имат бърз или неравномерен сърдечен ритъм, свързан с препиване, преяждане, дехидратация и повишен стрес през този сезон – всички фактори, допринасящи за това. „Празничното сърце“ (или синдромът на празничното сърце) е познат от почти 50 години. Още през 70-те години на миналия век е описано като ненормален сърдечен ритъм (или аритмия) при здрави хора без сърдечно заболяване след прекомерно пиене на алкохол. Лекарите често наблюдават това след почивните дни и официалните празници, включително празничния сезон. Но необичайният сърдечен ритъм, свързан с алкохола, не се ограничава само до празниците и почивните дни. Виждаме го и при хора, които препиват по всяко време на годината, или при хора, които пият много в продължение на много години.

Алкохолът засяга сърцето, кръвоносните съдове, кръвта и нервната система по много начини. Например, когато алкохолът нарушава нервната ви система, това може да доведе до дехидратация и възпаление. На свой ред това може да причини смущения в електрическата система на сърцето, което може да доведе до неравномерен сърдечен ритъм. Хората могат да отидат в болница с трептене на сърцето, болка в гърдите, припадък (синкоп) и задух (диспнея). Но неравномерният сърдечен ритъм може да възникне и без симптоми и може да бъде открит само при изследване на други здравословни проблеми.

Ако имате симптоми, потърсете личния си лекар. Здравните специалисти вероятно ще проведат някои тестове за диагностициране на проблеми със сърдечния ритъм. Те включват наблюдение на сърдечния ритъм с помощта на ЕКГ или електрокардиограма. Този прост и неинвазивен тест включва прикрепване на няколко електрода към гърдите, ръцете и краката ви, за да се създаде графика на електрически сигнали от сърцето. Клиницистите често се интересуват от “p вълната”, която представлява електрическото активиране на горните камери на сърцето.

Източник: Medical Xpress