Въвеждането на забрани върху рекламата, промоцията и спонсорството на тютюневи изделия е свързано с 20% по-ниски шансове за пропушване и 37% по-нисък риск от придобиване на навика, разкрива обобщен анализ на данните от наличните изследвания, публикуван онлайн в списание Tobacco Control. Констатациите показват, че тези забрани наистина влияят на поведението, придавайки допълнителна тежест на призивите за тяхното по-широко международно прилагане, заключават изследователите. Само през 2019 г. над един милиард души по света са пушили редовно тютюн, а пушенето е причинило близо 8 милиона смъртни случая, отбелязват изследователите. За да ограничи щетите от тютюнопушенето, Световната здравна организация даде насоки за страните как да приемат цялостни политики за контрол на тютюна в своята Рамкова конвенция за контрол на тютюна (FCTC).
За да актуализират и укрепят базата от доказателства, на фона на бързо развиващия се медиен и рекламен пейзаж, изследователите са проучили въздействието на всеобхватните забрани за рекламиране на тютюневи продукти, промоции и спонсорство върху разпространението, усвояването и спирането на тютюнопушенето, като се позовават на последно публикувано изследване до април 2024 г. Анализът на обобщените данни от всички резултати от проучването показва, че забраните са свързани с 20% по-ниско разпространение на тютюнопушенето и 37% по-нисък риск от започване на пушене. Не е проследена връзка между забраните и спирането на тютюнопушенето, вероятно поради малкия брой проучвания, оценяващи това, и относително високите нива на отпадналост, отбелязани в тези проучвания, предполагат изследователите. По-нататъшен подробен анализ разкрива, че установените асоциации между забраните и разпространението на тютюнопушенето се различават в зависимост от продължителността на периода на оценка. Например намалението в това е по-голямо при проучвания, оценяващи политиката за пет до 10 години, отколкото при тези, оценяващи по-кратки периоди.
„Рекламирането и популяризирането на тютюневи изделия повишава осведомеността и възприемчивостта към цигарите и провокира положително отношение към тютюнопушенето. Младежите са особено податливи на отрицателните влияния на рекламите на тютюневи изделия, тъй като излагането на такъв маркетинг удвоява шансовете им да започнат да пушат. Нашите резултати предполагат, че забраните за реклама, промоции и спонсорство могат да бъдат ефективни за намаляване на разпространението на тютюнопушенето и риска от усвояване на тютюнопушенето. Като се имат предвид констатациите от този преглед, е вероятно всеобхватните забрани да имат по-голямо въздействие върху поведението на тютюнопушене“, коментират изследователите.
Източник: Medical Xpress