Характеристиките на структурния дизайн на виртуалните хазартни машини вероятно насърчават специфични процеси на учене в човешката система за възнаграждение, които карат комарджиите да формират погрешни очаквания и вярвания. Това е резултатът от теоретично и обзорно проучване на експерта по когнитивни и невронауки професор д-р Ян Петерс от университета в Кьолн, в което той комбинира резултати от различни емпирични и теоретични изследвания. Питърс изследва връзките между дизайна на така наречените многоредови електронни хазартни машини и процесите на обучение, които могат да накарат комарджиите да формират погрешни очаквания по отношение на техния контрол върху резултатите и шансовете им за печалба в тези игри. Проучването е публикувано в списанието Trends in Cognitive Sciences под заглавие „A neurocomputational account of multi-line electronic gambling machines“.

Известно е, че хазартът може да предизвика допаминергични ефекти в системата за възнаграждение на мозъка, подобни на ефектите, предизвикани от злоупотребата с наркотици. През последните години сегментът на така наречените „многоредови електронни хазартни машини“ се разрасна на хазартния пазар. Тези игри се играят на компютри или устройства със сензорни екрани като смартфони и таблети, но също и в аркадни зали или казина. Разликата между тези и класическите механични слот машини е, че комарджиите могат едновременно да залагат на голям брой печеливши линии. Това означава, че има повече потенциални печеливши комбинации, както и други допълнителни функции, които да задържат комарджиите. Те включват, например, загуби, които са маскирани като печалби и „почти пропуски“, когато печелившият символ пропуска точното място. Това подсказва на комарджиите, че следващата печалба е точно зад ъгъла.

Моделът на обучение, който Питърс прилага към тази ситуация, е така нареченото латентно състояние. Според тази концепция на когнитивната наука хората се опитват да изградят вътрешен модел на своята среда, за да правят прогнози. Този модел се информира от минал опит и очаквания, както и от текущи събития, за да се предвиди настоящото състояние на околната среда („латентното състояние“). Следователно хората ще приписват същите или подобни ситуации на едно и също латентно състояние. Например, ако ситуациите се различават по отношение на очакваното възнаграждение, това е много полезен процес на обучение. В случая с хазарта обаче изходът от всяка хазартна ситуация е непредвидим и обективното очакване за печалба винаги е отрицателно.

Чрез своите конструктивни характеристики, включително несигурност на възнаграждението, почти пропуски, загуби, прикрити като печалби, и аудио-визуални характеристики, виртуалните слот машини активират допаминергични механизми, които могат да подсилят научаването на латентни състояния. Това може да обясни склонността на комарджиите да развиват погрешни вярвания и очаквания, като например мислене за щастливи поредици или за „горещи“ и „студени“ състояния на машината, които според тях могат да доведат до различни резултати.

Източник: Medical Xpress