Докато базираните на страх послания относно алкохола, насочени към тийнейджърите, са обичайна практика, нови изследвания показват, че ключът към ограничаването на рисковото поведение на подрастващите е чрез автентична и открита комуникация, която предупреждава за отрицателните последици от пиенето. Д-р Дейвид Джауд от Университета на Аделаида обяснява, че комуникацията трябва да бъде истинска и балансирана, за да осигури ефективно изпращане на съобщения за намаляване на прекомерното пиене при подрастващите. „Положителните комуникационни послания относно пиенето могат да включват признаване на нуждата на тийнейджъра от общуване, принадлежност и приятни преживявания, като същевременно ясно посочват отрицателните последици, като стандартните рискове за здравето и безопасността, заедно с подчертаване на социалния риск“, казва д-р Джауд.

„Открихме, че съобщенията, свързани с алкохола, трябва да подчертават както отрицателните, така и положителните последици от пиенето на алкохол – това е, което тийнейджърите намират за по-автентично“, допълва той. „Също така установихме, че автентичната комуникация трябва да е в съответствие с автентичното поведение; например родителите да са честни за миналото си и да играят положителен модел за подражание, като например да пият отговорно, а тийнейджърите да чувстват, че могат да имат тийнейджърски преживявания, като същевременно имат ясни граници. Тази комуникация трябва да се осъществява в отворена и доверителна среда, в която всеки член на семейството се чувства удобно да говори за консумацията на алкохол. Въпреки че пиенето сред тийнейджърите намалява, рисковото пиене все още е основен здравен проблем, който трябва да бъде разгледан“, коментира специалистът.

Д-р Джауд казва, че поведението на подрастващите е сложно, особено що се отнася до консумацията на алкохол, и намирането на най-добрия начин за съобщаване на безопасното пиене е също толкова предизвикателно. „Въпросът е как родителите и политиците могат да образоват тийнейджъри и млади хора за алкохола. Как родителите и лицата, които се грижат за тях, могат да общуват ефективно, за да предотвратят прекомерната употреба на тийнейджъри“, казва още той.

Източник: Medical Xpress