За разлика от генетиката или възрастта, тютюнопушенето е рисков фактор за множество заболявания, за които всъщност можем да направим нещо. Като спрат да пушат, пушачите могат да сведат до минимум тези рискове. Привличането на вниманието към вредите от вдишването на дим може да помогне за насочване на политиките за обществено здраве и да образова хората за ефекта, който тютюнопушенето има върху тях самите – и върху всички около тях. Изследователска група, ръководена от доцент Хиротака Хамада (Университетска болница Тохоку), анализира приноса на тютюнопушенето на майката и излагането на вторичен дим към риска от разкъсване на плацентата сред японското население. Отлепването на плацентата е потенциално животозастрашаващо състояние както за майките, така и за бебетата. Като се имат предвид ужасните последици, предоставянето на повече знания за рисковите фактори, които бъдещите майки имат способността да променят, може да промени всичко.
Използвайки данни от приблизително 82 000 бременни жени в Япония, екипът изчислява рисковете, свързани с тютюнопушенето. Резултатите показват, че тютюнопушенето по време на бременност е причина за 2,8% от случаите на отлепване на плацентата. Освен това, дори сред бременните жени непушачки, излагането на вторичен дим е допринесло за 3,0% от случаите на отлепване на плацентата. „Дори ако майката изобщо не пуши, нейният партньор може да пуши у дома, смятайки, че това няма да е проблем“, казва Хамада. “Надяваме се, че нашето проучване ще повиши осведомеността, че всяко излагане на дим е вредно за бременните жени”.
Това проучване демонстрира значението на превенцията на пасивното тютюнопушене заедно със спирането на тютюнопушенето по време на бременност за опазване здравето на майката и плода. Констатациите подчертават необходимостта от укрепване на обществените политики и образователните кампании за намаляване на излагането на дим в обществени пространства и домове.
Източник: Medical Xpress