Изследване от Университета в Бат показва, че интегрирането на подкрепата за отказване от тютюнопушенето в психотерапиите за депресия и тревожност увеличава процента на отказване. Това е важна стъпка за справяне с високите нива на тютюнопушене. Водено от д-р Джема Тейлър от Университета в Бат, заедно с изследователи от няколко други институции, проучването, публикувано в списание Addiction, също установява, че добавянето на подкрепа за отказване от тютюнопушене към лечението на психичното здраве не нарушава терапията. Вместо това предлага практичен начин за съвместно справяне с проблемите с психическото и физическото здраве. Изпитването е проведено в Мидландс, Лондон и Югозападна Англия между 2019 г. и 2021 г. То тества практичността на интегрирането на подкрепа за отказване от тютюнопушене с когнитивно-поведенческа терапия за депресия и тревожност. Участвали са общо 135 души, разделени в две групи. Едната група е получила 12 сесии за подкрепа за отказване от тютюнопушенето като част от сесията им за когнитивно-поведенческа терапия. Другата група е имала стандартна когнитивно-поведенческа терапия, като й е дадена информация за отказване от тютюнопушенето след лечение. Изследователите са проследили резултатите на три и шест месеца, за да измерят ангажираността, удовлетворението, навиците за пушене и резултатите от психичното здраве.

Процент на отказване след шест месеца: След шест месеца 15% от групата на комбинирано лечение са отказали напълно пушенето – повече от два и половина пъти процента на отказване от контролната група (6%).
Въздействие на когнитивно-поведенческата терапия върху спирането на тютюнопушенето при депресия: В литературата се съобщава за 8,8% на отказване при стандартни лечения за спиране на тютюнопушенето сред хора с депресия. Констатациите от проучването разкриват, че включването на когнитивно-поведенческа терапия почти удвоява този процент.

Изследователите смятат, че това проучване може да отвори вратата за въвеждане на подкрепа за отказване от тютюнопушенето в повече услуги за психично здраве. Терапевтите подкрепят интервенцията, като казват, че е едновременно полезна и лесна за използване, като подобрява психическото и физическото здраве на клиентите. В отговор на обещаващите открития д-р Джема Тейлър казва: „Хората с депресия и тревожност са два пъти по-склонни да пушат и отказването е един от най-мощните начини за подобряване на физическото и психическото здраве“.

Източник: Medical Xpress