За подрастващите, борещи се със злоупотреба с вещества, традиционните лични интервенции като консултиране не винаги са ефективни, а някои райони често нямат достъп до тези услуги. Изследовател от Университета на Мисури помага на дизайнерите на игри да разработят забавни дигитални игри, които улесняват изоставянето на лошите навици, като се срещат с подрастващите там, където те вече са: онлайн. Мансу Ю, професор в Колежа по здравни науки, е разгледал 26 проучвания, включващи дигитални интервенции, включително онлайн игри, игри за виртуална реалност, игри за мобилни приложения и видеоигри, за да идентифицира ключовите елементи, които правят тези интервенции ефективни в подпомагането на подрастващите да намалят пиенето, пушенето и употребата на незаконни наркотици. Той установява, че най-ефективните игри са персонализирани за индивида, който играе играта, имат социален компонент за потребителите да се състезават срещу своите приятели и семейство и включват съдържание, което насърчава промяната на поведението .
Констатациите, публикувани в списание Children, могат да осигурят план за проектиране на интервенции, базирани на дигитални игри, по начини, които най-вероятно ще помогнат на подрастващите да намалят злоупотребата с вещества и да насърчат положителното развитие. „Когато става въпрос за проектиране на най-ефективните интервенции, винаги искате да се срещате с хората там, където са, а по-младото поколение често предпочита да се среща виртуално, вместо лично. Онлайн интервенциите също така увеличават достъпността в някои райони“, смята той. Ю добавя, че нездравословното поведение като тютюнопушенето често служи като начин за справяне с основните психични проблеми, включително тревожност и депресия. Следователно ключов елемент от успешната интервенция, базирана на цифрови игри, е подчертаването на положителните дейности, които могат да служат като алтернатива на нездравословното поведение.
„Независимо дали става въпрос за спорт, менторски програми, музика, рисуване, дейности на открито или центрове за отдих, предоставянето на ресурси за по-здравословни алтернативи може да бъде много полезно“, казва още Ю. „Може да има и социален компонент, като точкова система за възнаграждаване на доброто поведение, за да се създаде приятелска конкуренция и да се позволи на потребителите да играят със своите приятели, родители и учители. Моделирането на връстници може да бъде много въздействащо за подрастващите“, допълва изследователят.
Източник: Medical Xpress