Изображение: ChatGPT

Медици ще поставят импланти в мозъците на алкохолици и опиоидно зависими в опит, целящ да тества използването на електрически импулси за борба с желанието за алкохол и наркотици. Техниката вече се използва, за да помогне на пациентите да контролират някои от ефектите на болестта на Паркинсон, депресия и обсесивно-компулсивно разстройство. Сега група лекари и изследователи – от университетите Кеймбридж и Оксфорд и Кралския колеж в Лондон – се подготвя да използват дълбока мозъчна стимулация, за да се опита да намали копнежа на зависимите и да повиши техния самоконтрол.

„Дълбоката мозъчна стимулация действа като пейсмейкър“, казва за Observer главният изследовател на проекта проф. Валери Вун от психиатричния отдел на Университета в Кеймбридж. “Точно както можем да използваме пейсмейкър, за да стабилизираме анормалните електрически ритми в сърцето на човек, ние вярваме, че можем да използваме мозъчен имплант, за да действаме като пейсмейкър и да нормализираме девиантните електрически мозъчни ритми, които са свързани с пристрастяването. Това проучване ще покаже дали това е практична идея“, допълва изследователят.

Използването на мозъчни импланти стана популярно сред лекарите, лекуващи мозъчни заболявания през последните години. Повече от четвърт милион души са оборудвани с тях, за да контролират симптомите на редица състояния. В случай на болестта на Паркинсон, имплантите доставят импулси към центровете за движение в мозъка на пациентите и спират симптомите, които включват треперене и неволеви движения. Няколко скорошни малки проучвания за доказване на концепцията предполагат, че техниката може да бъде разширена за използване като лечение на пристрастени към алкохола и опиоидите. Учените вече финализират планове за първото пълно клинично изпитване на дълбока мозъчна стимулация, за да определят дали то може да бъде разширено, за да се противопостави на нарастващата криза на алкохолната и наркотична зависимост.

Източник: The Guardian