Седмица с два сериозни и ценни семинара за колеги от свързани професии имаше ОбСНВ и ПИЦ – Плевен. На 22 април се състоя базово, еднодневно, изнесено обучение на персонала на ЦСРИДУ-Плевен на тема: „Превенция употребата на наркотични вещества и рисковото поведение. Използване на инструмента „Преживелищна педагогика“. В рамките на програмата, 18-те участници имаха възможността да подложат на сериозен дебат предизвикателствата пред екипите, предлагащи социални услуги за деца и семейства, възможните подходи при работа с рискови групи, адаптирането на алтернативни практики за подобряване на качеството на дейностите, в подкрепа благосъстоянието на децата. Благодарим за доверието, колеги!
На 24 април се проведе семинар за надграждане на теоретичните и практически знания, свързани с превенция на употребата на наркотични вещества за специалисти, работещи с деца и техните близки. Проявата събра близо 50 представители на Местни комисии за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, Детски педагогически стаи и Отдели „Закрила на детето“ от цяла Плевенска област. В наситената програма бе включена широка палитра от теми, свързани с превенцията на зависимостите. Представители на екипа на ПИЦ – Плевен се спряха подробно на проблеми сред които: предпоставките за рисково поведение при юношите; семейството като протективен фактор и влияние на неговото отсъствие върху децата; новите наркотични вещества, признаците и ефектите от употребата им; използването на филми и видеа, като инструменти за превантивна дейност, както и поведенческата зависимост и различните й проявления.
Гост-водещи на сесии бяха представители на Фондация „Общност в помощ на зависимите“. Нейният основател и председател Илко Бояджиев разказа повече за самата Фондация, Терапевтичния център „Свети Илия“ и различните програми, които неговият екип реализира, а Иван Митев сподели личната си история, свързана със зависимостите и ролята, която Терапевтичният център е изиграла в живота му.
Освен модулите, свързани с различните аспекти на превенцията, в програмата на семинара бяха включени и конкретни казуси, върху които участниците имаха възможност да работят по групи, както и интерактивни игри за междуинституционално взаимодействие. Интерес предизвика и симулационно-ролевият казус на тема „Работа с родители/близки/настойници“. Наред с новите знания, които са получили, участниците отчетоха като позитивна страна на форума възможността да обменят опит и да споделят различни предизвикателства от ежедневната си работа с колеги от цялата област.
На финала на семинара всеки от специалистите получи сертификат за участие, а екипът на ОбСНВ и ПИЦ – Плевен благодари за подкрепата на г-жа Петя Петрова, Секретар ЦКБППМН; на г-жа Светлана Георгиева, Директор на РДСП – Плевен; на ОД на МВР – Плевен.