Image by RenoBeranger from Pixabay

Кризата с опиоидите, все по-често предизвикана от синтетичните опиоиди, продължава да отнема десетки хиляди животи годишно. Кризата стана по-сложна, тъй като мощни синтетични опиоиди като фентанил, нитазен и оксикодон сега се смесват с други вещества, които забавят мозъчната активност, включително животински транквиланти. Появата на медетомидин на пазара на наркотици в САЩ сигнализира за тревожно развитие в тази ескалираща криза. Когато здравните власти във Филаделфия за първи път започнаха тестове за лекарството през май миналата година, медетомидин е открит в 29% от анализираните проби от фентанил. Шест месеца по-късно веществото е открито в 87% от пробите от фентанил.

Медетомидин, вещество, одобрено само за ветеринарна употреба като успокоително и болкоуспокояващо, все по-често е замесено в случаи на предозиране, свързани с незаконен фентанил. Подобно на ксилазин – друг ветеринарен транквилант, открит наскоро в уличните наркотици – смята се, че медетомидин се добавя към фентанил, за да засили еуфоричните му ефекти и по този начин да го направи по-привлекателен за потребителите. Медетомидинът обаче е дори по-мощен и по-дълготраен от ксилазина. Предозирането с медетомидин може да причини силна сънливост, много ниско кръвно налягане, забавен сърдечен ритъм, затруднено дишане (дихателна недостатъчност) и дори кома или смърт. Това е така, защото медетомидинът бързо потиска централната нервна система и значително забавя сърдечната честота.

Когато медетомидин се използва с опиоиди, рискът е още по-голям, защото и двете вещества могат да забавят дишането, а заедно могат да го влошат значително. Полицията и парамедиците използват налоксон при опиоидна интоксикация с фентанил. Но ако той се смеси с медетомидин, налоксонът няма да подейства, защото медетомидинът въздейства на тялото по различен начин. Атипамезол може да обърне ефектите на медетомидина – като седация, забавено дишане и забавен сърдечен ритъм – но е тестван само при кучета. Американската агенция по храните и лекарствата не е одобрила лекарството за употреба при хора.

Източник: Medical Xpress