Бившите пушачи избягват повече от половината от сърдечно-съдовата, раковата и респираторната смъртност, свързана с настоящето пушене, в рамките на първото десетилетие след отказване, според изследователско писмо, публикувано онлайн на 27 ноември в JAMA Internal Medicine. Блейк Томсън, доктор на филологическите науки, и Фархад Ислами, доктор по медицина от Американското онкологично дружество в Атланта, са изследвали връзката между годините след отказване от тютюнопушенето и смъртността. Настоящи пушачи и такива, които които никога не са пушили, са сравнени с бивши пушачи, които са спрели цигарите от 1 до 9, 10 до 19, 20 до 29 и 30 или повече години.
Изследователите са идентифицирали 11 860 сърдечно-съдови, 10 935 ракови и 2 060 респираторни смъртни случая по време на 5,0 милиона човеко-години на проследяване при 438 015 включени възрастни. Съотношенията между настоящи пушачи и такива, които никога не са пушили, са 2,30, 3,38 и 13,31 съответно за смъртност от сърдечно-съдови заболявания, рак и респираторна смъртност. Бившите пушачи са избегнали приблизително 64%, 53% и 57% от прекомерната сърдечно-съдова, ракова и респираторна смъртност, свързана с настоящето пушене, в рамките на първото десетилетие след отказване, съответно, с допълнителни ползи, натрупани с течение на времето.
Малко или никакво повишение на смъртността от сърдечносъдови заболявания се наблюдава между 20 и 29 години след отказване сред бившите пушачи. Бившите пушачи са избегнали приблизително 100%, 93% и 97% от прекомерната сърдечно-съдова, ракова и респираторна смъртност, свързана с продължаващото пушене след 30 или повече години спиране на цигарите. „Тези констатации подчертават, че при продължително спиране на тютюнопушенето нивата на смъртност сред бившите пушачи може евентуално да се доближат до тези на тези, които никога не са пушили“ , пишат авторите.
Източник: Medical Xpress