Пушенето свива мозъка, според проучване на изследователи от Медицинския факултет на Вашингтонския университет в Сейнт Луис. Добрата новина е, че отказването от цигарите може да предотврати по-нататъшна загуба на мозъчна тъкан, но все пак спирането на пушенето не възстановява мозъка до първоначалния му размер. Тъй като мозъците на хората естествено губят обем с възрастта, пушенето ефективно кара мозъка да старее преждевременно, отбелязват изследователите. Констатациите, публикувани в списание Biological Psychiatry: Global Open Science, помагат да се обясни защо пушачите са изложени на висок риск от свързан с възрастта когнитивен спад и болестта на Алцхаймер.
„Доскоро учените пренебрегваха ефектите от тютюнопушенето върху мозъка, отчасти защото бяхме фокусирани върху всички ужасни ефекти от тютюнопушенето върху белите дробове и сърцето. Но тъй като започнахме да разглеждаме мозъка по-отблизо, стана ясно, че пушенето също е много лошо за мозъка“, казва водещият автор на проучването д-р Лаура Биерут. Учените отдавна знаят, че тютюнопушенето и по-малкият обем на мозъка са свързани, но никога не са били сигурни кой е подбудителят. Има и трети фактор, който трябва да се вземе предвид: генетиката. Както размерът на мозъка, така и поведението при пушене са наследствени. За да разграничат връзката между гени, мозъци и поведение, учените са анализирали данни за половин милион души, предимно от европейски произход.
Всяка двойка фактори се е оказала свързана: история на тютюнопушене и обем на мозъка; генетичен риск за тютюнопушене и история на тютюнопушене; и генетичен риск за тютюнопушене и обем на мозъка. Освен това връзката между пушенето и обема на мозъка зависи от дозата: колкото повече пуши човек на ден, толкова по-малък е обемът на мозъка му. „Звучи лошо и е лошо. Намаляването на обема на мозъка е в съответствие с повишеното стареене. Това е важно, защото нашето население остарява, тъй като стареенето и пушенето са рискови фактори за деменция“, коментират авторите. И за съжаление, свиването изглежда е необратимо. Чрез анализиране на данни за хора, които са отказали цигарите години преди това, изследователите откриват, че мозъците им остават постоянно по-малки от тези на хора, които никога не са пушили.
„Не можете да отмените щетите, които вече са нанесени, но можете да избегнете причиняването на допълнителни щети. Тютюнопушенето е променлив рисков фактор. Има едно нещо, което можете да промените, за да спрете стареенето на мозъка си и да се изложите на повишен риск от деменция, и това е да откажете пушенето“, казват още изследователите.
Източник: Medical Xpress