Млади мъже, които са гледали етикети с предупреждения за алкохол, са имали по-слабо активиране на схемите за възнаграждение в мозъка си, когато предупрежденията са били по-големи и са включвали снимки, в сравнение с по-познатите предупреждения с малък текст. Тези констатации биха могли да информират за по-ефективни съобщения за съдържащи алкохол напитки и реклами. Въпреки препоръките на Световната здравна организация и Европейската комисия да се поставят предупредителни етикети върху алкохолните продукти, малко държави са въвели политики за предупреждение за алкохол, сравними с техния подход към тютюна. Предупрежденията за алкохол обикновено са малки, само текстови съобщения.
Изследванията са двусмислени относно тяхното въздействие върху пиенето и дали включването на снимки ще повиши тяхната ефективност, отчасти защото повечето проучвания разчитат на реакциите на участниците. Функционалното магнитно-резонансно изобразяване (fMRI) демонстрира вариации в мозъчната активация в отговор на различни видове предупреждения за тютюн, включително въздействия, които могат да бъдат свързани със спиране на тютюнопушенето. За настоящото проучване, публикувано в списание Alcohol: Clinical and Experimental Research, изследователи във Франция са използвали fMRI, за да сравнят реакциите на младите мъже към различни формати на предупреждения за алкохол и как тези са свързани с отговорите, докладвани от самите тях.
Проучването предполага, че по-големите предупредителни етикети, включително снимки, са по-ефективни възпиращи средства за пиене от типичните предупреждения с малък текст и могат да намалят убедителните ефекти на положителното социално съдържание в някои реклами на алкохол. Констатациите са подобни на тези от fMRI изследвания на предупредителни етикети за тютюн. Те предлагат базирани на невроизображения доказателства за проектиране на етикети, които могат ефективно да намалят опасното пиене.
Източник: Medical Xpress