Прекомерното пиене в младежка възраст може да доведе до дълготрайна и потенциално постоянна дисрегулация в мозъка, според ново проучване при мишки, ръководено от изследователи от университета Penn State. Те откриват, че невроните, клетките, които предават информация в мозъка чрез електрически и химични сигнали, показват промени след препиване, подобни на тези, наблюдавани при когнитивен спад. Тези констатации, публикувани в списание Neurobiology of Aging, разкриват, че прекомерното пиене в ранна възраст може да има трайни въздействия, които предсказват бъдещи здравословни проблеми, като болестта на Алцхаймер и свързаната с нея деменция, казват изследователите. Те смятат, че проучването би могло да даде информация за разработването на терапевтични средства, които да помогнат в борбата с тези промени – особено при застаряващите популации, които може да са се отказали от алкохола десетилетия по-рано.
„От предишни проучвания знаем, че има незабавни ефекти от прекомерното пиене върху мозъка, но нямахме представа дали тези промени са дълготрайни или обратими с течение на времето“, казва ръководителят на изследователския екип д-р Ники Кроули. „Интересувахме се да разберем дали прекомерното пиене в ранна зряла възраст може да има трайни последици, които не се разкриват до по-късно в живота – дори ако пиенето е спряно за много дълъг период от време. Това ни позволява да разгледаме ефектите на алкохола върху здравето през целия живот“, отбелязва д-р Кроули.
Изследователят споделя, че се надява в бъдеще нейният екип да проучи възможностите за лечение, включително използването на соматостатин, протеин, който помага на невроните да комуникират, за възстановяване на когнитивните упадъци, дължащи се на употребата на алкохол. „Има много понякога непредотвратими и неизбежни рискови фактори за когнитивен спад, но прекомерното пиене в млада зряла възраст е нещо, което може да се предотврати или може да бъде умерено. Разговорът с лекар може да помогне на хората да разберат своите лични рискови фактори и да определят курс на действие, който е най-добър за тях и тяхното дългосрочно здраве“, смята тя.
Източник: Medical Xpress