Поколението Z води до значителна промяна в навиците за пиене. Всъщност, в сравнение с предходните поколения, поколението Z може да е най-трезвото поколение досега. Хората от поколението Z консумират около една трета по-малко бира и вино от предишните поколения. Те също се насочват към безалкохолни напитки със значително по-висока скорост. Тази тенденция, наблюдавана за първи път в Северна Америка в началото на 2000-те години, се превърна в глобален феномен. Последните данни на Gallup показват 10% спад в употребата на алкохол сред възрастните в САЩ на възраст от 18 до 34 години през последното десетилетие. От другата страна на Атлантическия океан доклад на Обединеното кралство установява, че потребителите на възраст от 20 до 24 години са почти наполовина по-склонни да дадат приоритет на разходите за алкохолни напитки за домашна консумация в сравнение с тези на възраст 75 и повече години.
Според Световната здравна организация алкохолът е свързан с повече от 200 здравословни състояния, включително рак и чернодробни заболявания. В исторически план обществената осведоменост за подобни рискове, по-специално за връзките с рака, е била ниска. Преглед на 32 проучвания в 16 страни установява, че осъзнаването на алкохола като рисков фактор за рак като цяло е ниско, с известни различия в различните региони. Усилията за преодоляване на тази празнина в знанията набраха скорост през последните няколко години. Като поколение, което е израснало в дигиталната ера, където здравната информация е по-достъпна от всякога, поколението Z изглежда е по-наясно с неблагоприятните ефекти на алкохола в сравнение с по-старите поколения. Осъзнаването на психичното здраве също изиграва важна роля за увеличаването на тази промяна. Поколението Z изпитва по-високи нива на тревожност и депресия в сравнение с предишните поколения. Въпреки това, заедно с милениалите, те също са по-склонни от по-старите поколения да търсят лечение или терапия от специалисти по психично здраве.
Една от най-значимите културни промени сред по-младите поколения е намалената стигма около психичното здраве. Тази промяна е инструмент за насърчаване на открит диалог за въздействието на алкохола върху психическото и емоционалното благополучие. Тези открити дискусии подчертаха нарастващото признание, че алкохолът по-скоро пречи, отколкото помага при справянето с безпокойството, получаването на качествен сън и поддържането на емоционална устойчивост. Платформи като Instagram и TikTok разшириха този диалог, като защитниците открито обсъждаха своите пътувания към трезвеността. По този начин те допълнително нормализират приоритизирането на психичното здраве пред традиционните навици за пиене. Много млади хора днес смятат, че пиенето е контрапродуктивно за тяхното психично здраве. Те не се страхуват да се противопоставят на стария манталитет на „отпускане“, ако това означава да останат ясни и да се чувстват добре.
Източник: Medical Xpress