Делът на новите случаи на шизофрения, свързани с разстройство, свързано с употребата на канабис, се е повишил от 4% преди легализацията до 10% след легализирането на канабиса в Онтарио, според ново изследване. То използва данни, обхващащи посещенията на здравни грижи на всички, живеещи в Онтарио, Канада, за да проследи дали либерализацията на медицинския канабис през 2015 г. и легализирането на немедицинския канабис в Канада през 2018 г. са свързани с промени в това колко разстройствата, свързани с употребата на канабис, са свързани с нови случаи на шизофрения. Документът е озаглавен „Промени след легализирането на канабиса при инцидентни диагнози на шизофрения, свързани с разстройство при употреба на канабис в Канада“.

„Редовната употреба на канабис е силно свързана с повишен риск от шизофрения и една от основните области на несигурност около легализирането на канабиса е дали ще има промени в броя на новите случаи на шизофрения“, казва д-р Даниел Миран. „Открихме, че има обезпокоителни увеличения с течение на времето в процента на хората с нова диагноза шизофрения, които са получили грижи за разстройство, свързано с употребата на канабис, преди диагнозата им“, допълва той. Проучването включва всички жители на Онтарио на възраст от 14 до 65 години и отговарящи на условията за универсално здравеопазване (над 13,5 милиона души) и разглежда три периода от време между 2006 г. и 2022 г.: преди легализирането, след либерализацията на медицинския канабис и след легализирането на немедицинския канабис.

„Нашето проучване подчертава нарастващото предизвикателство за общественото здраве, породено от комбинацията от все по-силен канабис и нарастваща редовна употреба на канабис“, казва д-р Миран. Авторите подчертават, че проучването не разрешава продължаващите дебати за това дали тежката употреба на канабис може да причини шизофрения или не. Въпреки това авторите отбелязват, че тежката употреба на канабис влошава симптомите и прогнозата за хората, живеещи с шизофрения, и внимават относно тенденциите, наблюдавани в проучването. „Утрояването на случаите на шизофрения, свързани с разстройство, свързано с употребата на канабис, през последните 17 години и нарастващите случаи на психоза подчертават спешната необходимост от целеви стратегии за превенция, особено за по-младите групи, които изглежда са изложени на най-голям риск“, казва д-р Миран.

Източник: Medical Xpress