Отдавна е известно, че пушенето на канабис може да доведе до проблеми с белите дробове, сърцето и мозъка. Елис Клонън, изследовател в Училището по дентална медицина на Университета в Бъфало, идентифицира друг здравословен проблем, свързан с честата употреба на канабис – кариес и загуба на зъби. Клонън забелязва връзката между канабиса и кариеса, докато завършва своята програма за дентално обществено здравеопазване в Медицински център Якоби в Бронкс, Ню Йорк. Като част от въпросника за прием в обществената клиника, където работи, пациентите често отговарят с „не“, когато ги питат дали пушат. Въпреки това, когато им даде инструкции след изваждане на зъб като „без пържени храни и без пушене“, често се разкрива важна истина.
За да проучи възможната връзка, Клонън използва кръстосано проучване, анализиращо данни, получени от 5656 човека на възраст 18-59 години, които са участвали в Националното проучване за изследване на здравето и храненето (NHANES), спонсорирано от Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) между 2015 г. и 2018 г. Тя открива, че хората, които съобщават, че пушат канабис поне веднъж месечно за повече от година, имат 17% по-висок шанс да имат нелекуван коронарен кариес (кухини), 55% по-висок шанс за кариес на повърхността на корена и 41% по-висок шанс за загуба на зъби в сравнение с пациенти, които не пушат марихуана. „Проучванията се фокусираха само върху пушенето на канабис, а не върху друга употреба, като например хранителни продукти. Когато пушите канабис, вие буквално подпалвате устата си. Това причинява сухота в устата, което може да доведе до кариес, тъй като слюнката ви предпазва от зъбен кариес“, обяснява Клонън.
Ефектът от употребата на канабис върху здравето на устната кухина е бил на радара на Клонън от известно време, откакто много щати, включително Ню Йорк, са легализирали марихуаната и употребата за развлечение рязко се е увеличила. Цялата информация е докладвана от самите потребители, така че тя подозира, че използването на канабис е по-високо, отколкото разкриват проучванията.
Източник: Medical Xpress