
Тийнейджърите смятат напитките с нулево съдържание на алкохол за вид алкохолна напитка, което кара изследователите от Университета Флиндърс да изразят сериозна загриженост относно въздействието на излагането им на марки и реклами с нулево съдържание на алкохол. „Нашето ново проучване показва, че тийнейджърите класифицират напитките с нулево съдържание на алкохол като вид алкохолна напитка, а не като безалкохолна напитка“, казва д-р Ашли Бартрам. Това означава, че излагането на напитки с нулево съдържание на алкохол в рекламни или търговски пространства, като например местния супермаркет, може да има същия тип отрицателни ефекти, които идват от излагането на алкохолни напитки.
„Това е повод за безпокойство, тъй като има добре установена връзка между честотата на рекламиране на алкохол и консумацията на алкохол сред подрастващите. С други думи, на колкото повече алкохолна реклама е изложен един млад човек, толкова повече алкохол консумира“, коментира д-р Бартрам. Напитките с нулево съдържание на алкохол (<0,5% алкохол) наподобяват алкохол на външен вид и вкус и най-често се рекламират под утвърдени марки алкохол (известни като „разширения на марката“) или като изцяло нови продукти. Д-р Бартрам предупреждава, че има малко настоящи ограничения за напитки с нулево съдържание на алкохол, които са свободно достъпни за продажба на всички възрастови групи, включително на места, където алкохолът не се предлага, като супермаркети – и на тези места те често се намират заедно с безалкохолни напитки.
Д-р Бартрам казва, че е добре документирано, че консумацията на алкохол е особено вредна за развиващите се мозъци, тела и психично здраве на младите хора поради въздействието си върху невроразвитието и може да увеличи риска от заболяване, злополука и нараняване на младите хора. „Младите хора, които започват да пият алкохол в ранна възраст, също са изправени пред по-голям риск да станат зависими от алкохола в по-късен живот“, отбелязва специалистът.
Източник: Medical Xpress