Image by Erin Stone from Pixabay

Все повече хора попадат в болница с проблеми, свързани с канабиса, а за мнозина психичното състояние е основният проблем, според ново проучване, публикувано в Journal of Studies on Alcohol and Drugs. Проучването, проведено в Аризона, установява, че между 2016 и 2021 г. посещенията в болници, свързани с употребата на канабис, в целия щат са се увеличили с 20%. Сред тези посещения една четвърт са завършили с първична диагноза за психично заболяване, включително биполярно разстройство, депресия и психотично разстройство. За сравнение, само около 3% от посещенията не са свързани с употребата на канабис.

Като цяло, хората с посещение в болница, свързано с употреба на канабис, са били близо осем пъти по-склонни да имат първична диагноза за психично разстройство. И връзката между двете се е засилила през петгодишния период на проучването. Причините за нарастващия брой посещения, свързани с употребата на канабис, са неясни, според водещия изследовател доц. Маделин Майер от Държавния университет на Аризона в Темпе. Според нея, обаче, легализирането на немедицинската (развлекателна) употреба на канабис не е причина за това: Аризона легализира немедицинската употреба за възрастни в края на 2020 г., като продажбите започнаха през 2021 г. – твърде късно, за да се обяснят тенденциите, наблюдавани през периода на изследване.

Констатациите повдигат друг ключов въпрос: защо толкова много хора с посещения в болница, свързани с употребата на канабис, имат психично заболяване и защо връзката между двете се засилва с течение на времето? „Има много възможни обяснения и това проучване не може да ги обясни“, казва Майер. Но въз основа на други изследвания, според нея, една от възможностите е употребата на канабис да е довела до психични разстройства при някои хора. Друга е, че някои хора са използвали канабис за лечение на симптоми на психично здраве – и тази тенденция се е увеличила с времето.

Източник: Medical Xpress