
Оралните никотинови паучове – малки, бездимни, почти невидими и поставени между устната и венеца – бързо набират популярност сред тийнейджърите, което поражда нови опасения от страна на експертите по обществено здраве. „Никотиновите паучове са наистина дискретни и лесни за употреба. Младите хора ги използват без родителите и учителите да забележат“, казва д-р Елиз Стивънс. „Това е част от причината, поради която те са толкова опасни“, допълва тя.
Въпреки че пероралните никотинови паучове са на пазара от 2016 г., продажбите са се увеличили драстично през последните години. През 2016 г. са продадени приблизително 100 000 бройки. До 2020 г. този брой скочи до 46 милиона. Най-продаваните марки са собственост на големи тютюневи компании. Подобно на електронните цигари, никотиновите паучове са се възползвали от стратегическия маркетинг в социалните медийни платформи. Инфлуенсърите, които често имат много последователи в социалните медии, промотират продуктите, понякога без да разкриват, че им се плаща за това. Ранни проучвания показват, че тийнейджърите може да се доверяват и да харесват продуктите повече в резултат на това, че ги виждат в социалните медии, дори когато е разкрито, че публикациите в социалните медии са платена реклама. „Опитваме се да разберем защо разкриването на информация не възпира интереса“, споделя д-р Стивънс. „Възможно е тийнейджърите да възприемат честността като форма на доверие. Но така или иначе, това прави нашата работа – да защитаваме и информираме младите хора – по-трудна“.
Освен нарастващата популярност, съществува и опасение как ранната употреба на никотинови паучове може да доведе до пристрастяване и дори до по-рисково поведение. „Има доказателства, че употребата на един никотинов продукт ви прави по-склонни да опитате други или поне да смятате други никотинови и тютюневи продукти за по-малко вредни“, смята Стивънс. „Дори ако тийнейджър премине от вейпинг към паучове, той все още е на път, който може да доведе до пушене или употреба на други вещества“. Въпреки че паучовете може да носят по-малко рискове за здравето от цигарите или вейповете, те не са безвредни, особено за развиващия се мозък. Проучванията сочат опасения относно когнитивните ефекти, нарушенията на паметта, сърдечно-съдовите заболявания, както и оралните и неврологични проблеми.
Източник: Medical Xpress