Един на всеки петима млади испанци прекарва повече от два часа на ден в TikTok и превишава препоръчителните лимити за използване на социалните медии, което може да доведе до увеличаване на вероятността от проблеми с психичното здраве. Делът на момичетата, чиято употреба е над този рисков праг (24,37%), е значително по-висок от този на момчетата (15,45%). Това са резултатите от проучване, включващо Universitat Oberta de Catalunya (UOC) и университета Pompeu Fabra (UPF). Статията е публикувана в списанието Humanities and Social Sciences Communications.
Докато предишни проучвания изследваха въздействието на социалните медии върху психичното здраве на младите хора като цяло, това изследване е пионер в анализа на специфичните ефекти на TikTok върху подрастващите. TikTok се различава от други социални мрежи като Instagram, X и Facebook, главно защото насърчава по-пасивното използване на видеоклипове и по-малкото взаимодействие между своите потребители. Това е и най-популярната социална мрежа сред младите хора по целия свят, особено в Испания, която е страната, където най-висок процент от тийнейджърите я използват. Проучването анкетира повече от 1000 младежи на възраст между 12 и 18 години от цяла Испания, за да разбере колко време прекарват в TikTok и видовете съдържание, което гледат. Изследователите също така са изследвали тяхното самовъзприятие за цифровото им благополучие. То се счита за състояние на оптимален баланс между времето, прекарано онлайн, и когнитивното и емоционално благополучие. Това проучване измерва три променливи, свързани с дигиталното благополучие: способността на младите хора да определят ограничения за времето, което прекарват в използването на приложението; способността им да създават социални връзки и общност; и способността им за емоционална устойчивост.
Изследването показва, че повече от половината от анкетираните млади хора – 53,19% – прекарват повече от час на ден в TikTok, 35,28% прекарват повече от час и половина, а 20,22% прекарват повече от два часа. При момичетата този последен процент е значително по-висок – 24,37%. Няколко предишни проучвания са установили, че използването на социални медии за повече от два часа на ден е свързано с ниско самочувствие, свързано с образа на тялото, негативно самовъзприемане на психичното здраве и повишен риск от психологически стрес и суицидни идеи.
Източник: Medical Xpress