Рецидивът е често срещан, когато някой се опитва да се откаже, независимо дали става въпрос за опиоиди, алкохол или цигари. За да информират по-добре лечението, изследователи от Института за биомедицински изследвания Fralin проучват как опитът от отказване се различава при различните вещества. „Когато говорим за интервенция за пристрастяване, знаем, че сме далеч от идеалния модел на лечение“, казва Рафаела Фонтес, първи автор на изследването, озаглавено „Отвъд първия опит: Колко опита са необходими, за да се постигне спиране на употребата на вещества?“. За проучването отказването се основава на отговор „да“ или „не“ на въпрос от проучването, който пита дали участниците все още използват конкретно вещество. Изследователите отбелязват, че тъй като употребата на вещества е хронично рецидивиращо разстройство, броят на отчетените опити за отказване може да не е окончателен, въпреки че за всички участници и при всички вещества средното време на въздържание е повече от седем години.

Проучването установява, че:
– Разстройството, свързано с употребата на вещества, е хронично рецидивиращо състояние, което често изисква множество опити за отказване преди успешното въздържание.
– Броят на опитите за отказване варира в зависимост от веществото, като опиоидите и лекарствата за болка изискват значително повече опити, отколкото всички други вещества.
– Халюциногените са по-малко предизвикателство за отказване, изискващи по-малко опити.
– Хората, които отговарят на критериите за по-тежка или по-дълга история на разстройство, свързано с употребата на вещества, може да се нуждаят от повече опити, преди да постигнат въздържание.

„Ние третираме пристрастяването като остро разстройство, въпреки че знаем, че това е хронично рецидивиращо състояние“, отбелязва Фонтес. „Когато говорим за пристрастяване, трябва да разберем, че то не е универсално за всички. Има някои вещества, които са по-трудни за отказване от други, и не е еднакво лесно или еднакво трудно за всички. Не можем да използваме една и съща стратегия за всичко, защото може да не работи“, допълва изследователят.

Източник: Medical Xpress