Image by Mohamed Hassan from Pixabay

Ваканция е. Тийнейджърите са отегчени. И социалните медии и видеоигрите ги зоват. Родителите, които се загрижени за това, отдавна се стремят да балансират времето, което децата прекарват пред екраните, с времето, прекарано навън. Мнозина се притесняват от нарастващите доказателства, свързващи използването на екрани сред тийнейджърите с рязкото нарастване на проблемите с психичното здраве. Но намирането на този баланс може да не е ключово за предотвратяване на тревожността, депресията, агресията и суицидните мисли при тийнейджърите, съобщават изследователи в публикация в „Journal of the American Medical Association“. Това е така, защото екранната зависимост – не само количеството време пред екрана – изглежда предсказва появата на подобни проблеми. Признаците на зависимост включват компулсивна употреба, затруднено откъсване и дистрес, когато не се използват екрани или устройства. От над 4000 анкетирани деца, около 30% са показвали признаци на зависимост към социалните медии и 40% към видеоигрите до 11-годишна възраст.

Към днешна дата повечето проучвания измерват времето пред екрана като показател за проблемното използване на електронни устройства от тийнейджърите, казват експерти. И времето пред екрана на тийнейджърите, което непрекъснато се е увеличавало преди пандемията, изглежда се е увеличило рязко по време на кризата в общественото здравеопазване, според доклад от 2021 г. на неправителствената организация за дигитална безопасност и изследвания Common Sense Media. Сред 13- до 18-годишните средното време пред екраните се е увеличило от приблизително 7,2 часа на ден през 2019 г. до приблизително 8,4 часа на ден през 2021 г. Що се отнася до психичното здраве, изследователите отдавна подозират, че начинът, по който децата използват екраните, може да е по-важен от това колко време го правят.

С прехода на тийнейджърите от детство към зряла възраст, за тях е подходящо от гледна точка на развитието да поемат повече рискове, да търсят признание от връстници и да намират партньори. Но мозъкът на юношата, особено префронталният кортекс – който спира центъра за възнаграждение, освобождаващ допамин, в мозъка – не се развива напълно до около 25-годишна възраст, казва психиатърът и експерт по медицина на зависимостите Анна Лембке от Станфордския университет. Включете се в социалните медии. Безкрайните емисии с опции за маркиране на снимки, харесване на съдържание и коментари осигуряват постоянни малки награди и допамин. Тези непрекъснати мини награди преактивират допаминовата система, което води до намаляване на удоволствието с течение на времето, отличителен белег на пристрастяването.

Източник: ScienceNews