
Екип от Онкологичния център Hollings публикува статия в JAMA Network Open, описваща употребата на никотинови паучове за перорално приложение (снус) – една от първите статии, които разглеждат колко разпространен е този продукт. „Тези продукти бяха въведени само преди няколко години, така че са все още сравнително нови и много от проучванията едва наскоро започнаха да проследяват употребата. Така че всички тези данни са наистина нови по отношение на разпространението на употребата. Но е добре да имаме тази базова линия за бъдещи изследвания, защото – както видяхме с електронните цигари – тези нови продукти наистина изглежда набират популярност. А това може да има някои важни последици за общественото здраве“, казва изследователят д-р Аманда Палмър.
Палмър и нейният екип са анализирали данни от проучване от Оценка на населението за тютюнопушенето и здравето за 2022–2023 г., национално представително проучване, започнало през 2013 г. Установено е, че тези, които най-вероятно са използвали перорални никотинови паучове, са мъже в края на юношеството или ранната зряла възраст. „Най-високите шансове за употреба са сред хора, които вече са употребявали други никотинови изделия като цигари, вейпове или бездимен тютюн“, отбелязва д-р Палмър. Въпреки че общата употреба е ниска – по-малко от 1% от подрастващите и 3,34% от възрастните съобщават, че някога са използвали перорални никотинови пеучове – малкото други доклади, които съществуват като отправни точки, изглежда показват, че употребата се увеличава. Ако хората използват тези перорални никотинови паучове като начин за пълен преход от запалими цигари, това би могло да бъде полезно приложение.
Все пак дългосрочните резултати от продукта са неизвестни. Много от тях се предлагат с вкусове, а ароматизираните тютюневи изделия са известни с това, че привличат млади хора. „Точно както електронните цигари, те също съдържат никотин, който е пристрастяващ. Това може да доведе до някои отрицателни последици. Не само от гледна точка на здравето, но и до психологически стрес , който може да възникне с никотиновата зависимост. Има социални проблеми. Има финансово напрежение. Така че искаме да наблюдаваме и някои от потенциално неблагоприятните ефекти на снуса и евентуално да измислим начини за смекчаване на някои от тези рискове за хората“, коментира специалистът.
Източник: Medical Xpress