Хората в края на тийнейджърството и началото на 20-те години може да са по-чувствителни към никотина и по-податливи на пристрастяване към него, отколкото тези на средна възраст, според ново проучване върху мишки от изследователи от Департамента по биоповеденческо здраве на Пенсилвания. Резултатите предоставят доказателства, че ефектите на веществата върху тялото се променят през целия живот по начини, които клиницистите и изследователите трябва да вземат предвид при разработването и предписването на лечения. Докторантът Карлос Новоа и неговият ръководител Томас Гулд, професор по биоповеденческо здраве, демонстрират, че никотинът понижава телесната температура на млади възрастни мишки по-бързо и намалява тяхното движение по-значително в сравнение с мишките на средна възраст. Тези резултати показват как ефектите от никотина се променят с възрастта на хората, според изследователския екип.

Предишни изследвания на Гулд са илюстрирали различните ефекти на никотина при деца, юноши и млади хора. Настоящото проучване показва, че тези ефекти се различават дори сред тези, които се считат за възрастни: млади възрастни мишки – на възраст два месеца – реагират по-остро на доза никотин със същата сила спрямо размера на тялото им, отколкото мишките на средна възраст – на възраст осем месеца. „Понякога хората мислят за развитието като за нещо, което се случва, докато достигнем определена възраст – като 18 или 25 – и след това спира. Но хората продължават да се развиват и променят през целия си живот и това засяга начина, по който телата ни реагират на лекарства и други химикали, включително никотин. Това изследване добавя едно парче към пъзела на всички фактори – възраст, биологичен пол, генетика и много други – необходими за създаване на ефективни медицински лечения и политики за всички хора“, коментира проф. Гулд.

В това проучване както младите възрастни, така и субектите на средна възраст показват намалено движение след прием на никотин, но младите намаляват движенията си повече от субектите на средна възраст. Това показва, че са изпитали ефектите на никотина по-интензивно, според изследователите. „Тъй като знаем, че младите възрастни са по-склонни да пушат или да употребяват вейп заради хедоничното усещане – за разлика от по-възрастните употребяващи никотин, които са по-склонни да употребяват, защото са пристрастени или за да управляват стреса – този по-голям отговор има значение“, казва Карлос Новоа. „Колкото по-млади сте, толкова по-остър е отговорът ви към никотина. Това има значение както за механизмите за превенция, така и за подкрепата на млади потребители на никотин, които искат да се откажат“, допълва той.

Източник: Medical Xpress